22-godišnji Šibenčanin je u dvoboju i pobjedi Philadelphia 76ersa protiv Los Angeles Lakersa 118:116, zabilježio najbolje brojke u svojoj mladoj NBA karijeri s 29 poena, sedam skokova i pet asistencija uz jednu blokadu i pet izgubljenih lopti. Bio je ključan igrač svoje ekipe u pobjedi koja ih, ako ćemo biti zločesti – a biti ćemo, može udaljiti od najviših pickova na draftu iduće godine (i oduzeti pick Lakersa).
Dario Šarić se nakon ozljede suigrača Joela Embiida prometnuo u najvećeg favorita za osvajanje nagrade “Novak godine”. Bio bi to prvi put da je Hrvat izabran za novaka godine i tek šesti igrač rođen van SAD-a uz napomenu da su ostala petorica Patrick Ewing, Tim Duncan, Pau Gasol, Kyrie Irving i Andrew Wiggins, što de facto čini Gasola jedinim “pravim” neamerikancem pa bi ovaj Šarićev uspjeh bio još značajniji.
Šarićev je protiv Lakersa gađao 10-20, uključujući 3-7 za tricu i 6-9 sa crte slobodnih bacanja.
Osvoji li Embiid nagradu za novaka godine sa svega 31 odigranom utakmicom, bio bi to uspjeh s daleko najmanje odigranih utakmica u sezoni otkada se ova nagrada dodjeljuje. To prvenstveno ukazuje na nedostatak konkurencije za novaka godine gdje Embiid prednjači s prosjekom od 12,2 poena i 7,8 skokova. Embiid ima PER od 24.27, a Šarić od 12.63.
U ovom trenutku Šarić je utrci s vremenom jer u preostalih 15-ak utakmica mora nagovoriti panel glasača da je njegov doprinos ove godine ipak bio veći od Embiidovog koji će se do kraja sezone oporavljati od ozljede. Ben Simmons neće zaigrati ni minute ove sezone i u utrku za novaka godine će ući u kampanji 17/18, slično kao što je bilo s Embiidom prošle godine.
Dario Šarić je s postotkom šuta od 41% pri vrhu rookie ljestvice, s Embiidom i Malcolmom Brogdonom na 42%, uzmemo li u obzir igrače koji mogu konkurirati za ROY.
Pogledajmo kako Šarić šutira u svojoj prvoj NBA sezoni:
Nakon All-Star utakmice Šarić je fenomenalan s prosjekom od 19,7 poena po utakmici uz 8,4 skoka i 4,4 asistencije. Šutira 45,6 iz igre. Podigao je svoj true shooting postotak s 49,8% na 54,4% i odlično se uklopio u startnu petorku nakon odlaska Ilyasove.
Šarić koji igra na četvorki, očekivano najveći broj šuteva uzima “ispod obruča” gdje je s prosjekom od 53,7% na razini prosjeka lige od 56,6%. Vidljivo je i da uzima veliki broj šuteva s tri poena, na što ga treneri i potiču, osobito s vrha reketa s tim da je iznad prosjeka lige tek s lijeve strane odakle šutira 36,2%.
Skok-šut mu obuhvaća oko 55% od svih vrsta šuteva koje uzima, na drugom mjestu je polaganje s 10% te polaganje nakon penetracije u reket s 5,6%. Gledajući ove godine utakmice Darija Šarića, ovi postotci jako dobro reflektiraju kako uistinu njegova igra izgleda.
Najveći broj šuteva su catch and shoot nakon pick and rolla ili dodavanja suigrača. Oni zauzimaju gotovo 42% svih šuteva i to bez da je prethodno uopće vodio loptu pa je u pravilu šutira s ispod dvije sekunde posjeda lopte.
Darijeva požrtvovnost, raznovrsnost i košarkaška inteligencija, kvalitete su koje su ga prometnule u vodećeg novaka u veoma slaboj generaciji rookieja, ali brzina i kvaliteta kojom se prilagodio na NBA su uspjesi koje ne treba zbog toga relativizirati.
Hoće li Dario prerasti u neke od ključnih igrača u momčadi ili će biti izvrstan rotacijski igrač, ostaje za vidjeti. Želimo li Šarića gledati kako se hrva u reketu s centrima ili bismo ipak voljeli da je izvučen prema vani i igra košarku s niskim krilima. Nedostaju mu brzina i pokretljivost i u obrani i u napadu kao i mogućnost kreiranja vlastitog šuta ukoliko želi postati prva ili druga napadačka opcija u kvalitetnoj momčadi.
Komentiraj