Priča prodaje

Pobjeda Barcelone mora se sagledati iz drugog aspekta jer bitna je priča ne rezultat

Taktičke i sudačke analize su promašene. Ključ je u preokretu. U priči. U jednom od najvećih sportskih kolektiva u povijesti ove industrije u jednom od najluđih preokreta u povijesti ove industrije. Barceloninih 6-1 na Camp Nou je više od utakmice. Više od rezultata. Barceloninih 6-1 je priča, priče kreiraju naslovnice, a naslovnice prodaju.

Sport više nije dovoljan. Zadržimo li se isključivo na rezultatu, taktici i trofejima, sport kakav poznajemo danas će izumrijeti veoma brzo jer smo sve to već vidjeli, sve smo to već iskusili, nižu se godine i trofeji, desetljeća i naslovi i preokreti i sve je već prožvakano. Masa ne prati sport radi taktičke analize 4-4-2 u odnosu na 4-3-1-2, gegenpressinga u odnosu na tika-taku. Masi je potrebna žestoka, necenzurirana, nepretenciozna sportska pornjava. Sportski reality show. Potrebna im je kontroverza, žude za konfliktom. Jebeš markiranje ili zonsku obranu.

Budimo realni sami sa sobom prije nego što krenemo propovjedati kako je sport danas izopačena, kapitalistička svinjarija u odnosu na nevinost i neiskvarenost koji su krasili sportska natjecanja nekad. Budimo i iskreni i priznajmo da sport danas ne bi bio ni približno kvalitetan i relevantan da nije gomile novaca kojom ga mase zalijevaju iz minute u minutu. Da protagonisti ne zarađuju stotine milijuna, da stotine milijuna ne zarađuju ikone za koje nikada niste čuli i koji loptu nikada nisu udrili – proizvod i industrija kakvu imamo danas ne bi postojala.

Angažirani konzument

Činjenica je da sport nikada nije bio detaljnjije i kvalitetnije praćen. Najčitanije kategorije svih portala su upravo sportske, sva digitalna izdanja lokalnih novina najveću čitanost i angažiranost čitatelja imaju upravo na svojim sportskim stranicama. Fenomenološki gledano, gotovo nijedan javni događaj ne može ovako često i ovako žestoko angažirati narod kao što to može neki sportski događaj.

Angažiranost nije nebitan aspekt u ovoj priči, jer angažirani konzument je bitno vrijedniji od onog pasivnog. Bitniji zašto? Bitniji jer je spreman potrošiti više vremena, resursa i novaca u određeni proizvod ili uslugu. Bitniji i jer je prodavaču potrebno uložiti puno manje vremena, resursa i novaca kako bi ga nagovorio da potroši.

Zamislite da je PSG prošao dalje? Zamislite da su Atlanta Falconsi osvojili Super Bowl? Kada teoretičari zavjera u bunilu buncaju o masonima, lobijima i UEFALONIoni to čine na ispravnoj premisi da je industriji puno bolje kada veliki pobjeđuju jer iako velike mrzite – svejedno ih pratite. Za nogomet i sport općenito puno je bolje da je dalje prošla Barcelona i da su Super Bowl osvojili Patriotsi. I iznimno im je bitno da su to oboje učinili na način na koji jesu jer je ispričana priča koja će se prepričavati generacijama, o kojoj će se raspravljati, svađati i onda trošiti vrijeme, energiju i novce da dokazujete svoje argumente.

Nastavit će te pratiti sport jer ste se angažirali. Javno ste u raspravi iznijeli argumente koje sada želite poduprijeti emprijskim, materijalnim i drugim dokazima. Ako tvrdite da je Messijeva Barcelona nešto najbolje ikad što se dogodilo nogometu, angažirano ćete pratiti i konzumirati sport. Ako su kunete u to da je Barcelona prevara i projekt UEFE, neće Vam biti problem trošiti sate i dane i dolare i eure kako biste to dokazali pa makar i šačici vaših prijatelja.

Jučerašnja vijest je mrtva. Daj mi nešto novo!

Svake godine dobivamo novog prvaka Europe, engleske Premier lige, NBA lige i na tisuće drugih liga, kupova i natjecanja. Ljudi su bombardirani sportskim sadržajem, preplavljeni informacijama i u globalnom svijetu više ne pratite samo svoj lokalni klub već angažirano pratite i na desetke i stotine drugih sportskih kolektiva. Ali, ljudska psihologija je stoljećima dokazivala da do preopterećenja i zasićenja sadržajem i iskustvima dolazi jako brzo. Mozgu je potreban konstantan pritisak adrenalina kako bi zadržao pažnju. Danas je konkurencija golema, sadržaj se guta nemilosrdno, informacija procesuira u nekoliko sekundi. Jučerašnja vijest je mrtva. Daj mi nešto novo!

Gledanost pada gotovo svim sportskim natjecanjima. Očekivanja su i da će se taj trend nastaviti i na nadolazećem svjetskom nogometnom prvenstvu. Olimpijske igre su potpuno neisplative. Engleske medijske kuće već godinama trube kako im je europski nogomet potpuno neisplativ, a sada pada i gledanost domaće Premier lige. Pada gledanost NFL-a u SAD-u, stagnira gledanost NBA-a, Liga Prvaka bilježi sve slabije brojke. Razlog je zasićenost informacijama i doživljajem. Na raspolaganju Vam je toliko toga da konzument vrlo brzo dobije osjećaj “već viđenog”. Internet ubija televiziju, a sport se prati – samo se ne gleda!

Utakmica više nije dovoljna. Traje predugo, a sve relevantne informacije možete dobiti preko društvenih mreža iz minute u minutu. Europska košarkška Euroliga svake dvije godine mijenja format natjecanja. Format natjecanja je nebitan. Nedostaje im priča, konflikt, kontekst. NBA je gotovo jednako dostupan, a tisuću puta bolji proizvod. Ne nužno sportski, već zabavni proizvod. NBA igrači su pod reflektorima i povećalom, prati im se svaki korak, svaka izjava, kreiraju se medijski konstrukti i priče, konflikti i rivalstva, karijere im se stavljaju u povijesni kontekst. Prošlogodišnje NBA finale imalo je na vagi trenutak stvaranja možda i najveće NBA momčadi svih vremena (Warriorsi ukoliko osvoje naslov) iili jednu od najdirljivijih sportskih priča desetljeća (LeBron James osvaja naslov za svoj rodni Cleveland).

Dobra priča je ključna za angažiranje konzumenata jer gotovo da nema sportskog scenarija koji nije viđen u smislu rezultata. 6-1 je već viđeno milijun puta. Preokret nakon 0-4 u knock-out fazi Lige prvaka nikada, ali iznimno je bitno bilo da je Barcelona bila ta koja je napravila taj preokret. Barcelona, u istom trenutku toliko omražena i omiljena, predvođena najboljim nogometašem svih vremena i momčad koja je patentirala svoj stil igre i svoju sportsku kulturu.

Barcelona, jedan od najsnažniji sportskih brandova, upravo je ispričala najupečatljiviju sportsku priču.

Kompletna nogometna industrija će od ovoga profitirati. Angažiranost gledatelja će se povećati, gledanost Lige Prvaka će skočiti, rasprave u kafićima i na trgovima će biti žustrije i glasnije. To je ono što sportu nedostaje i bez obzira koliko je genijalno PSG odigrao u Parizu, a koliko kukavički u Barceloni – da su Francuzi prošli bio bi to tek još jedan u moru drugih sportskih rezultata. To više nije dovoljno.

Stoga je nebitan prekršaj na Di Mariji kod 3-1, propušteni crveni kartonu Neymaru i sumnjivi penal nad Suarezom, kao i potpuna taktička i igračka dominacija Barcelone te iznimno loša psishološka priprema igrača PSG-a. Barcelona je napravila ono što nitko nikada nije. Baš Barcelona! Baš nikada!

6-1 nakon 0-4. Tri gola u osam minuta. u 2017. kada je sve već viđeno to još nikada nije viđeno. Jebena priča. Jebena naslovnica.

bpsg2

 


Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

Website Powered by WordPress.com.

%d blogeri kao ovaj: