Rogério Ceni: O vratarima i vrijednostima

Rogério Ceni poznat je kao vratar koji je zabio najviše golova u povijesti nogometa. Za klub i navijače Sao Paola on je legenda iz nekog drugog razloga.

Tog 18. prosinca 2005. navijači su došli na Međunarodni stadion u Yokohami prvenstveno pogledati zvijezde Liverpool F.C.-a koji su kao aktualni prvaci Europe nakon ludog preokreta protiv Milana, stigli u Japan s ciljem da osvoje Svjetsko klupsko prvenstvo.

Brazilski Sao Paolo imao je neke druge planove.

Mineiro u 27. minuti finala zabio za 1:0 Sao Paola. U 52. minuti utakmice Steven Gerrard se namjestio za šut iz slobodnog udarca. Briljantan šut engleske nogometne legende lansirao je loptu ravno pod rašlje. Lopta je zatim upoznala Rogérija Cenu.

Zahvaljujući ukupno osam obrana Rogérija Cene koji je proglašen igračem utakmice, Sao Paolo je s 1:0 pobijedio Liverpool i osvojio naslov Svjetskog klupskog prvaka.

Ipak, brazilski golman nije poznat po obranama slobodnih udaraca koliko po – zabijanju iz slobodnih udaraca.

Ceni je klupska i nacionalna legenda prije svega zato jer je za Sao Paolo odigrao preko 1.200 utakmica i proveo u klubu cijelu svoju profesionalnu karijeru od 1992. do 2015. Bilo je i boljih golmana od njega, ali nijedan nije zabio više golova. 131. Od toga 61 iz slobodnjaka, 69 iz jedanaesteraca.

Sa Sao Paolom je tri puta osvajao naslov prvaka Brazila i dva puta Copa Libertadores.

Rogério Ceni je najveći ikad goleiro artilheiro.

Na ovim prostorima pamtimo nezaboravnog golmana-strijelca Dragana Pantelića, Paragvajci imaju José Luis Chilaverta, Kolumbijci škorpiona Renéa Higuitu.

Mladom Ceni je za izbor pozicije golmana presudilo to što je i njegov otac bio vratar. Kada je Cena dobio ponudu od lokalnog kluba u brazilskom gradu Sinopu da bude treći vratar, ali da napusti posao u banci – njegov otac je tu ponudu odbio i prihvatio ju tek godinu poslije kada je Rogério ostao bez posla. Nakon ozljede obojica vratara, Ceni je dobio priliku zaigrati, obraniti jedanaesterac i zadržati poziciju prvog vratara.

Rogério je preko očevih poznanika dobio priliku impresionirati trenere u Sao Paolu koji su mu ponudili mogućnost da se pridruži razvojnoj U-20 momčadi. Tek 1997. Ceni se uspio nametnuti kao glavni vratar u seniorskoj momčadi Sao Paola.

Ceni je na prijedlog tadašnjeg trenera Muricyja Ramalha krenuo vježbati slobodne udarce nakon treninga. Talentirani Ceni je nakon pola godine konstantnog vježbanja dobio priliku zapucati u utakmici. Riskantan i nekonvencionalan potez sljedećih dva desetljeća postao je sasvim prirodna pojava u klubu.

Rogério Ceni je 2005. zabio ukupno 21 pogodak, a u razdoblju od 2005. do 2008. nevjerojatnih 52 koji su pomogli Sao Paolu da tri puta za redom osvoji brazilsko prvenstvo. 2007. su u 38 utakmica primili svega 19 pogodaka.

Udarac je bio okarakteriziran predivnom putanjom lopte i iznimnom preciznošću od kojih su mnogi rezultirali golovima od iznimne važnosti za Sao Paolo.

2006. je u utakmici protiv Cruzeira i pri nepovoljnom rezultatu 0-2 uspio obraniti jedanaesterac, zabiti iz slobodnog udarac i zabiti iz jedanaesterca za izjednačenje.

2006. i 2007. je osvojio nagradu Craque do Brasileirão za najboljeg igrača brazilskog prvenstva. Jedini je vratar kojemu je to uspjelo.

2009. je protiv Santosa pri rezultatu 3:3 zabio iz slobodnog udarca za 4:3

Ipak, možda i najljepši momenti bogate Cenijeve karijere koje možete danas pogledati ne dolaze sa samog terena. Kao kapetan momčadi koji je ostao vjeran klubu, Ceni je prerastao u mitološku figuru među navijačkom zajednicom Sao Paola, a njegovi strastveni govori uoči utakmica natjerat će vas da naučite portugalski. Naježit ćete se i bez da znate taj jezik.

Ceni je i griješio mnogo puta, donosio pogrešne odluke te se ponekad odviše lakonski kockao s nekim potezima koje su Sao Paolo koštale pobjeda. Jednom je tijekom proslave vlastitog pogotka suparnička momčad brzo izvela s centra i zabila na prazan gol. Unatoč tome, njegov doprinos klubu i nogometu u Brazilu nemjerljivo je vrjedniji od propusta koje je napravio kao i svaki drugi vratar.

Ceni nikada nije bio kao i svaki drugi vratar. On je branio slobodnjake i zabijao iz slobodnjaka. Branio jedanaesterce i zabijao iz jedanaesteraca. To je vrijednost kakvu donosi rijetko koji vratar.

Priča zvuči gotovo romantičarski. Igrao je do 2015. i do svoje 42 godine života i u vremenu kada igrači nemaju mogućnost ili nemaju želju cijelu karijeru provesti u jednom klubu, stvarna vrijednost Cene za klub Sao Paolo nije 131 zabijeni pogodak niti nebrojeno mnogo obrana. Dva desetljeća je gradio identitet kluba i povezivao ideju i ideal s navijačima.

Cenijeva najveća vrijednost je njegova vjernost. Ceni je ostao vjeran svom klubu i dresu Tricolora.


Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

Website Powered by WordPress.com.

%d blogeri kao ovaj: