Katalizator promjene?

Arsene Wenger je dežurni krivac u Arsenalu, ali je li Francuz svo ovo vrijeme u biti bio tek jako poslušan vojnik i žrtveno janje?

Ivan Gazidis je u funkciji izvršnog direktora Arsenala na proljeće 2017. nezadovoljnim navijačima ovog londonskog kluba rekao kako će trener momčadi morati postati “katalizator promjene” ukoliko želi zadržati poziciju managera.

68-godišnjem Arsenu Wengeru ugovor ističe u svibnju 2019.

Arsenal je trenutno šestoplasirana momčad Premier Lige i bliže sedmoplasiranom Burnleyju nego petoplasiranom Chelseaju. U još jednoj katastrofalnoj kampanji u kojoj im visi plasman u Europu sljedeće godine, trenutno zaostaju 33 boda za svemirskim Cityjem, ali i 17 za ne-baš-tako-svemirskim Unitedom. Wenger je u 2018. gubio od Burnleyja, Nottm Foresta, Bournemoutha, Swansea i Brightona.

Po prvi puta nakon debitantske 1996/97. Wengerov Arsenal je pobijedio manje od polovicu odigranih ligaških utakmica.

Ipak, veliki Wenger je pobijedio više engleskih momčadi od Sir Alex Fergusona.

Ipak, Arsenal je i u zadnjih šest mjeseci 2017. zabilježio dobit od 25 milijuna funti.

Alex Oxlade-Chamberlain je prodan Liverpoolu za 34 milijuna funti, a Alexis Sanchez – za kojeg je Wenger garantirao da će završiti sezonu u dresu Gunnersa – sada igra za Mourinha u crvenom dresu Vragova.

Gazidis je nakon te izjave prošlog proljeća u klub doveo cijeli niz velikih imena i stručnjaka u sektoru vođenja i upravljanja klubom. Svakim novim dolaskom, padao je utjecaj Arsenea Wengera na cjelokupno upravljanje klubom.

 

Ovaj vrtuljak zahtijeva JavaScript

Arsenalu se pridružio bivši dužnosnik Barcelone, Raul Sanllehi, koji je preuzeo funkciju sportskog direktora. Sven Mislintat je doveden iz Borussije Dortmund kao novi šef regrutacije igrača. Klub je zatim doveo pravnog stručnjaka i novog glavnog pregovarača zaduženog za ugovore igrača Hussa Fahmyja te Darrena Burgessa koji je zaradio status briljantnog kondicijskog trenera i zabilježio velik uspjeh u Australiji u klubu australskog footballa Port Adelaide pa će Burgess biti zadužen za fizičku spremu Arsenalovih nogometaša.

Mislintat talent pretvara u novac

Novo društvo je već odradilo naizgled nemoguć zadatak dovođenja Pierrea-Emericka Aubameyanga iz Dortmunda dok su nezadovoljnog Sancheza zamijenili za Henrikha Mkhitaryana.

U Aubameyangovu transferu je ključnu ulogu odigrao upravo Mislintat koji je kao sportski znanstvenik proveo deset godina u Dortmundu i izgradio kanale preko kojih su Borussiji redovito stizali mladi, talentirani igrači. Mkhitaryan je također u United stigao preko Borussije Dortmund u koju je došao iz Schalkea i to dok je Mislintat bio prvi čovjek skautinga za njemačku momčad.

Shvatite ga kao mladog, talentiranog brokera koji svom investicijskom fondu redovito pronalazi ulaganja koja se mogu nabaviti jeftino i preprodati skupo.

Mislintat je skautska zvijezda kojoj se pripisuje pronalazak Hummelsa, Lewandowskog i Kagawe. Prethodno je odbio ponudu Bayern Munchena da postane njihov tehnički direktor.

Mislintat se nije najbolje slagao s bivšim trenerom Borussije, Thomasom Tuchelom, koji nije odobravao Mislintatovo konstantno miješanje u dnevne operacije kluba i upravo je neprijateljski razlaz Mislintata i Tuchela, prema engleskim medijima, jedan od najvećih prepreka Tuchelovom dolasku na mjesto Aresenea Wengera.

Arsenalov poslovni model

Obitelj Kroenke vlasnik je većinskog udjela u Arsenalu, a vlasnici su i NBA momčadi Denver Nuggets, NHL momčadi Colorado Avalanche, NFL momčadi Los Angeles Rams i MLS momčadi Colorado Rapidsa.

Stan Kroenke je nedavno preselio Ramse iz St. Louisa u Los Angeles gdje gradi novi stadion u čijem će biti vlasništvu i koji će dijeliti s NFL momčadi LA Chargers. Vrijednost investicije se procjenjuje na 2,6 milijardi dolara.

I dok LA Ramsi imaju svijetlu budućnost s novom trenerskom zvijezdom, mladim Seanom McVayjom, obitelj Kroenke se mora pozabaviti trenerskom pozicijom na Otoku gdje ih navijači godinama prozivaju na nemar, nebrigu i maćehinski odnos prema Arsenalu.

Wenger u velikoj mjeri i jest nus-produkt organizacije koja je izgubila osjećaj osobne odgovornosti kao i stručne odgovornosti za dobro obavljen posao.

Mediokritet se u Arsenalu tolerira već godinama i nebriga za sportski rezultat kreće upravo od vlasnika momčadi koja gotovo jedno desetljeće nije osvojila nikakav trofej (sušu je prekinuo osvojeni FA Cup 2014.) dok je zadnji naslov prvaka Engleske stigao daleke 2004.

“Jedino Ivan Gazidis može reći što je mislio pod pojmom “katalizator promjene”. Arsene Wenger u zadnje vrijeme stalno govori da zna kakva mu je budućnost. Imali odgovor od Izvršnog odbora kakav želi i kako uopće Izvršni odbor komunicira s njim?”

— Thierry Henry

Wengeru su u međuvremenu odriješene ruke kako bi mogao krojiti politiku kluba, obavljati transfere i momčad pretvoriti u razvojnu farmu igrača. Vlasnici pa ni Izvršni odbor nisu postavljali ultimatume Wengeru i ta nonšalancija je prešla i na same igrače pa je godinama cvjetala nezdrava klupska kultura koja tolerira mediokritet i svatko izbjegava povući pitanje osobne odgovornosti ključnih ljudi u klubu.

Cijene ulaznica su redovito rasle obrnuto proporcionalno s rezultatima i unatoč protestima navijača. Izvršni odbor je vlasniku predavao financijska izvješća s pozitivnom bilancom, kupovalo se jeftino i prodavalo skupo. Sir Chip Keswick, član Izvršnog odbora Arsenala, redovito naglašava kako klub mora “poslovati efikasno” i biti samodostatan.

Klub je poslužio svrsi kreiranja novca za vlasnike. Wenger se uklopio u poslovni model.

Ovakav model daleko je od neobičnog u današnjem svijetu sporta. On je u velikoj mjeri i razlog, ali i posljedica razvitka sportske industrije i sportske znanosti. Bez golemog novca ne bi bilo ni sportskog razvoja kakvog smo svjedoci posljednjih godina. Bez profita – ne bi bilo ni ulagača.


Čitajte na Zadnjem Polju

Zašto su engleski nogometni klubovi financijski najmoćniji na svijetu?


37-godišnji Josh Kroenke, ujedno i najmlađi član Izvršnog odbora, ranije ove godine proveo je mjesec dana u poslovnim prostorijama kluba kako bi osobno revidirao poslovanje i upoznao se s financijskom i sportskom situacijom u klubu. Bio je to iznimno neobičan potez vlasnika koji su do sada klubom upravljali na daljinski te se ni približno nisu bavili mikromenadžmentom.

Znači li to da stvarni katalizatori promjene moraju biti vlasnici, a ne Arsene Wenger?

U velikoj mjeri je Wenger tek provodio odluke vlasništva o tome kakva bi strategija kluba trebala biti. A trebala je biti financijski održiva pa i na uštrb rezultatske održivosti. Možda je čašu prelio neuspjeh Wengera da prošle sezone izbori Ligu prvaka pa je klub ostao bez dosta novaca? Što drugo zaključiti kada Wenger godinama ispunjava financijska, ali ne ispunjava sportska očekivanja dok mi godinama razmišljamo o tome čime Wenger vlasnike drži u šaci i zašto ga trpe.

Možda ga uopće nisu trpjeli već su naprotiv bili i zadovoljni politikom upravljanja klubom i Wengerovom ekonomičnosti.

Očito je da su vlasnici prošle godine dali mandat Gazidisu i Izvršnom odboru kluba da promjene ljude i strategiju poslovanja. Rezultati su već vidljivi kroz drugačiji pristup transferima te kroz dovođenje novog menadžmenta.

Sada je ključno pitanje hoće li Gazidis i Sportski direktor Sanllehi zadržati Wengera ili smijeniti na kraju sportske godine. Teško je zamisliti Wengera okruženog potpuno novim ljudima i s iznimno limitiranim upravljačkim pravima.

Wenger je vlasnicima briljantno poslužio kao žrtveno janje, a Gazidisov koncept “katalizatora promjene” mogao bi biti tek demagoški okidač koji će rezultirati toliko željenim Wengerovim odlaskom iz kluba.

Pitanje je hoće li to i koliko promijeniti viziju i strategiju Arsenala i je li nova Uprava najbolji glasnik nadolazećih promjena?

Mogli bi saznati već na ljeto.

 


2 odgovora

  1. Adidas logo se vraća na dresove Arsenala nakon što su sklopili ugovor vrijedan 300 milijuna funti

    […] Tko su novi katalizatori promjene u Arsenalu […]

    Sviđa mi se

  2. Arsenal postaje privatan klub. Obitelj Kroenke istjeruje navijače i postaje jedini vlasnik.

    […] Na Zadnjem Polju smo prethodno pisali o velikim promjenama u Arsenalu kao i sve jačoj prisutnosti o… […]

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

Website Powered by WordPress.com.

%d blogeri kao ovaj: