Tri kultne pruge: Može li Adidas uloviti Nike?

Adidas ima odlične sprinterice, ali hoće li ikad uloviti Nike? Impossible is Nothing.

Manchester United, najbogatiji klub na svijetu prema Deloitteu, pohvalio se kako su svoju poslovnu godinu zaokružili s porastom zarade i prometom koji je dosegnuo rekordni iznos od čak 581 milijun funti.

Adidas je svoju 2017. zaokružio s prihodima od 21 milijardu eura!

Tolika je razlika između globalnih nogometnih brendova i njihovih sponzora iz svijeta sportske opreme. Adidas Manchester Unitedu preko sponzorskog ugovora kroz deset godina uplati iznos od 750 milijuna funti, što nas dovodi do iznosa od 75 milijuna funti godišnje. Sitnica za Adidas koji i Bayern Münchenu uplaćuje 645 milijuna funti kroz deset godina.

Samo kroz prodaju Juventusovih dresova Christiana Ronalda okrenuto je oko 60 milijuna dolara u svega 24 sata.

Dakako, nije poznato koji je omjer zarade od prodaje dresova koji su klubovi i Adidas međusobno ugovorili, ali on je u velikoj mjeri na strani proizvođača opreme. Sve ovo pišemo iz razloga što je Adidas početkom kolovoza objavio kako mu je u drugom kvartalu neto dobit porasla za 10% i iznosila je 418 milijuna eura. Druga tri mjeseca su, dakako, uhvatili početak Svjetskog nogometnog prvenstva u lipnju.

“Većina prodaje dresova događa se prije početka i tijekom prvenstva. Tko je u konačnici u finalu nema nikakvog financijskog utjecaja”, jasan je Izvršni Direktor Adidasa, Kasper Rørsted, čije osobne dionice rastu kao i one Adidas AG-a. U finalu Svjetskog Prvenstva igrale su dvije NIKE-ove momčadi.

Danac na čelu njemačkog proizvođača obuće i opreme preuzeo je Adidas 2016. kada ga je u red već bio doveo Hebert Hainer pa se Rørsted morao dokazati nadzornom odboru i ulagačima i uvjeriti ih da dionice Adidasa mogu nastaviti rasti. Baš kao i prodaja. Rørsted je prije dolaska u Adidas radio u Hewlett Packard i Henkelu.

Prodaja Nikea, daleko najmoćnije korporacije na polju sportske opreme i obuće, tijekom 2017. i početkom 2018. je bila u padu u SAD-u da bi Svjetsko nogometno prvenstvo iniciralo rast. Ipak, Nike dominira na području Sjeverne Amerike s prihodima od 15 milijardi dolara u fiskalnoj 2017. naspram Adidasovih 5 milijardi dolara prometa. Nike još uvijek bilježi i veći rast na tržištima Europe i Kine.

Unatoč tome, Adidas se učvrstio na drugom mjestu i ima puno bolje rezultate od konkurenata Under Armoura i Pume.

Inovator Adi Dassler je osnovao Adidas 18.8.1949. Još 1924. je Dassler krenuo proizvoditi tenisice namijenjene sportašima, a golemu promociju je dobio prvo kada je Jesse Owens u njima osvojio četiri zlatne olimpijske medalje i zatim kada su Nijemci 1954. osvojili Svjetsko prvenstvo protiv Mađarske, noseći njegove kopačke s prepoznatljivim logom.

Pumu je osnovao njegov brat Rudolf Dassler nakon neprijateljskog razlaza s bratom Adijem. Bavarski gradić Herzogenaurach bio je podijeljen na one koji su nosili pume i one koji su nosili adidaske. Autorica Barbara Smit je pisala kako su građani gledali jedni drugima u stopala kako bi utvrdili čije tenisice tko nosi.

“Priče koje smo čuli su nevjerojatne. Ljubitelji Pume se ne vjenčavaju s ljubiteljima Adidasa, obje tvrtke imaju svoje klanove po školama, pubovi odani jednoj marki ne žele posluživati radnike one druge. Svega smo se naslušali.”

— Filip Trulsson, Puma

1979. Adidas je izbacio Forest Hill tenisice koje su marku pretvorile u jednu od najjačih simbola navijačke kulture baš kao što su bile i kultne City Series adidaske. Tijekom osamdesetih, a nakon Olimpijskih igara 1980., Adidas je preko svojih trenirki i tenisica postao sinonim za casual modu i navijačku subkulturu.


Čitajte na Zadnjem Polju

Što je zajedničko NBA draftu, Romelu Lukakuu i Jay Z-u? Puma, dakako!


Reebok je trenutno najveći teret na leđima Adidas AG-a koji je vlasnik Reeboka još od 2005. a Kasper Rørsted ima plan da Reebok krene zarađivati novac 2020. makar do tada Adidas zbog Reeboka bude bilježio slabiji ukupni rast.

Otkada im se 2014. pridružio Kayne West i to nakon što je na traci “Facts” rekao kako se Nike prema zaposlenicima odnosi kao prema robovima, Adidasu u SAD-u cvjetaju ruže. Baš kao što surađuju s Westom kroz Yeezy seriju tenisica, tako i u Velikoj Britaniji surađuju sa sve popularnijim MC-em Stormzyjem koji je u svojim počecima redovito nastupao u Adidas odjeći. Ne zaboravimo kako je dolazak Pogbe u Man United 2016. objavljen upravo putem adidasovog profila i videa na kojem Pogba i Stormzy zajedno slave uz “Nigo Duppy” obradu.

Zajebano dobra marketinška sinergija, složit ćete se. Osim toga, ovaj video je ujedno i najbolja stvar koju je Pogba do sada napravio u dresu Uniteda.

2015. je Adidas s NBA zvijezdom James Hardenom potpisao ugovor vrijedan 200 milijuna dolara. Nike je odlučio da neće mečirati ponudu Adidasa. Harden se ipak nije probio među pet igrača s najprodavanijim tenisicama u 2017. (James, Irving, Durant, Curry, Jordan), ali je u lipnju potvrđen kao MVP lige pa će prodaja možda rasti kroz 2018.-u.

Adidas je u travnju u pogon pustio futurističku tvornicu u Atlanti. Speedfactory je nakrcana robotima i kompletno automatizirana pa Adidasu omogućuje da tri puta brže proizvede i plasira tenisice na tržište Vjrovatno je i puno skuplja i sigurnija od onih azijskih tvornica nakrcanima potplaćenim radnicima. Do 2020. Adidas želi da njegove dvije superbrze tvornice izbacuju milijun tenisica godišnje. U 2017. su ukupno plasirali 403 milijuna pari tenisica.

“Ono o čemu najviše razgovaramo u kompaniji jest kultura i to kultura stvaranja. Želimo ljudima dati prostor u kojem se mogu izraziti, istražiti svoje ideje i loviti svoje snove. Nije nam cilj dati odgovor na svako pitanje”, reći će glavni kreativac Adidasa, Paul Gaudlo. Gaudlo je unatrag nekoliko godina iz Njemačke preselio u SAD kako bi nadzirao poslovanje i širenje Adidasa na tom tržištu.

S druge strane bare, Manchester United je u srpnju izbacio svoje nove dresove za predstojeću sezonu koji su kao takvi posveta radnicima u željezničkoj kompaniji Lancashire and Yorkshire Railway, odnosno u njenoj postaji Newton Heath čiji su zaposlenici 1878. osnovali Newton Heath LYR Football Club koji danas slovi za najbogatiji nogometni klub na svijetu.


Jedan odgovor

  1. Adidas logo se vraća na dresove Arsenala nakon što su sklopili ugovor vrijedan 300 milijuna funti

    […] Može li Adidas uloviti Nike? […]

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

Website Powered by WordPress.com.

%d blogeri kao ovaj: