“Believe in something, even if it means sacrificing everything” su riječi napisane preko lica Colina Kaepernicka – nekadašnjeg NFL dodavača koji je ekskomuniciran iz football zajednice nakon što je tijekom 2016. prosvjedovao klečeći za vrijeme intoniranja američke himne.
Iako bivši dodavač San Francisco 49ersa ima ugovor o sponzoriranju Nike-a, on već neko vrijeme ne može doći do posla u NFL-u, a Nike ga ne koristi u svojim kampanjama. To su nadležni u Nikeu odlučili promijeniti tri dana uoči početka nove NFL sezone i to na način da su personu non gratu dezignirali kao jedno od njihovih zaštitnih lica Just Do It kampanje koja promovira kako ništa nije nemoguće i kako treba vjerovati u sebe i svoja uvjerenja.
Među zaštitnim licima su i tenisačica Serena Williams i krilni hvatač Giantsa Odell Beckham Jr., ali nijedno od njih nije privuklo ovakvu pozornost kao što je lice Colina Kaepernicka koji je suradnju najavio putem svog Twitter profila.
Colin je zatražio zaštitu protiv NFL lige tvrdeći da ga ista diskriminira te da su vlasnici u dosluhu i suglasni da mu se ne dozvoli povratak u ligu.
Arbitar je prošli tjedan odlučio uzeti u razmatranje Kaepernickov zahtjev za zaštitu prava što znači da će doći do rasprave na kojoj mogu svjedočiti i neki od 32 vlasnika NFL momčadi. U pravilu to i nisu ljudi vični javnom govoru pa NFL-ovi PR-ovci vjerojatno ne spavaju vrteći u glavi izjave koje ovima mogu izletjeti iz usta. Ovo je velik korak naprijed za Kaepernicka u nastojanju da dokaže kako do radnog mjesta ne može doći jer njegova politička stajališta ne odgovaraju NFL ligi i njezinim, pretežito konzervativnim, vlasnicima.
Uzevši sve u obzir, ovo je nevjerojatno hrabar i odvažan iskorak Nikea koji preko Kaepernicka želi doći do mlađe publike koja nije nužno zainteresirana za football, ali itekako poznaje mladića s afrofrizurom koji je podigao glas za manjine u SAD-u.
Reakcije su bile brze i burne. I dok jedni slave i zahvaljuju Nike-u što je zauzeo ispravan stav u borbi protiv diskriminacije, drugi ga žestoko kritiziraju, pale, uništavaju i doniraju opremu te pozivaju na bojkot najmoćnije kompanije u industriji sportske opreme i obuće.
Rasprave na društvenim mrežama su žestoke. Korisnici se prepiru oko toga je li ovo briljantan potez Nikea koji će generirati dodatan promet ili Nike riskira gubitak tržišta i staje na stranu čovjeka koji je polarizirao javnost i uvrijedio mnoge konzervativne skupine i vojne veterane koji smatraju da svojim ponašanjem Nike vrijeđa zastavu i Sjedinjene Američke Države.
Kaepernick već dugo vremena ne daje izjave za javnost. Aktivan je prvenstveno preko svoje udruge koja ima cilj borbu za prava Afroamerikanaca i drugih manjina te jačanje civilnih, nevladinih udruga.
Situaciju dodatno komplicira činjenica da je Nike nedavno s NFL-om produžio ugovor o poslovnoj suradnji te će do 2028. NFL momčadi nositi dresove s njegovim logom.
NFL je u središtu nove bitke s igračima i njihovim sindikatom oko procedure koja nalaže igračima da – ili ustanu na himnu ili ostanu u svlačionici. Način na koji NFL upravlja ovom PR noćnom morom, izazvao je goleme kritike stručnjaka i medija koji vjeruju da se moglo i trebalo naći bolje rješenje i ukazuju na NBA ligu koja je pitanje protokola tijekom intoniranja himne riješila puno elegantnije i efikasnije.
Prošle godine su predsjednički izbori i skandal oko prosvjeda za vrijeme himne prema mnogim analizama NFL koštale velikog broja gledatelja. Sport iznimno popularan među konzervativnim biračkim tijelom ovim putem gubi i tu publiku kao i onu liberalnu kojoj ne odgovara nasilan sport krcat ozljedama i potresima mozga i smatraju ga neprimjerenim za 2018.
Nije u potpunosti poznato kako će problemi s prosvjedima igrača biti riješeni i u kojoj mjeri će utjecati na gledanost utakmica.
Colin Kaepernick je 2013. igrao u Super Bowlu gdje su njegovi 49ersi poraženi od Baltimore Ravensa rezultatom 34:31.
Velik broj ljubitelja NFL-a je iziritiran politizacijom sporta i lige koja je nerijetko na meti i samog predsjednika Donalda Trumpa i ne žele slušati o društvenim pitanjima već isključivo o sportskoj tematici. U ovom trenutku nije moguće precizno utvrditi koliki dio SAD-a podupire Kaepernicka i ostale prosvjednike, a koji od njih su na strani NFL-a i smatraju ovakvo ponašanje uvredljivim.
Pod znakom upitnika je i partnerski odnos Nike-a i NFL-a koji je do sada bio itekako produktivan za obje strane. Bit će, stoga, iznimno zanimljivo vidjeti kako će Nike sa svoje strane obrazložiti ovu suradnju kako ne bi uvrijedio NFL te kako će Liga odgovoriti na ovaj potez Nike-a. Pitanje je što NFL i može napraviti jer ne želi davati dodatne indicije arbitraži koja treba donijeti pravorijek o mogućem dosluhu i diskriminaciji vezano uz ovog bivšeg NFL dodavača.
Ovaj potez Nike-a je svakako dolio ulje na vatru ionako gorućeg problema koji NFL pokušava primiriti i to tri dana prije otvaranja nove sezone u kojoj će velika pažnja biti usmjerena na odnos igrača prema himni i potencijalne suspenzije igrača koji se ne budu držali novog pravilnika.
Kaepernick tako ne uspijeva doći na teren, ali igra itekako bitnu ulogu u NFL ligi.
Komentiraj