NBA utakmica ovih dana klizne niz grlo poput dobre žestice.
Žestrice.
NBA utakmica danas nalikuje noćnom izlasku koji se oteo kontroli. Šutevi bez savjesti, ne zamarate se previše tehničkim detaljima. Bučno je i vrti vam se od akcije. Ujutro je sve ostalo u mutnom sjećanju. Ne pamtite detalje, ali znate da je bilo prokleto dobro.
Tempo je nemilosrdan. Najbrži još od 1985/86. U prosjeku momčad u utakmici odradi čak 101,8 napada. Najbrži su LA Lakersi LeBrona Jamesa koji u prosjeku tijekom utakmice izvedu čak 108,7 napada. Dok je još prošle godine samo pet momčadi uspjelo držati tempo od 100 ili više napada po utakmici, trenutno ih je samo četiri ispod 100 napada.
Da, Popovichevi Spursi jesu među njima. Da, najsporija su momčad lige.
San Antonio opali i “tek” 25 šuteva za tri poena po čemu su također pri dnu lige u kojoj čak 20 momčadi opali barem 30 trica po utakmici. Dallas Mavericksi su prvi s prosjekom od 42,5 šuta za tri poena, čak i Houston Rocketsi imaju jednu manje u prosjeku.
“Ovo je novo doba košarke. Tu smo gdje jesmo. Gotovi su dani s utakmicama od 80 poena. Sve je rašireno, igrači se slobodno kreću. Napadaju s četvoricom, često i petoricom igrača koji mogu šutirati tricu. Rakete lete posvuda”, slikovit je Rick Carslile čiji su Mavericksi nedavno dobili Timberwolvese 140:136 i izgubili od Hawksa 111:104.
Carlisle je učio zanat od Dicka Hartera za kojeg vjeruje da se sada okreće u grobu dok ovo gleda. Harter je bio poznat po “Kamikazama” i čvrstim obranama na Sveučilištu Oregon. Carlisle, koji je 2011. s Mavericksima osvojio NBA, odmaknuo se od svog stila i prepustio trendu brze košarke s velikim brojem vanjskih šuteva. 45% Dallasovih šuteva su trice.
“Uzevši u obzir da su košarkaši i veći i brži, jedini način na koji možete povećati teren jest da šutirate s veće distance i tako otvorite prostor za druge igrače”, objašnjava Carlisle koji je 2002. s Pistonsima proglašen trenerom godine.
Slovenac Luka Dončić se dobro prilagođava na NBA. Bilježi 19 poena i šest skokova po partiji, oduševljava pregledom igre. U prosjeku opali gotovo osam trica. Maverickse predvodi Wesley Matthews s prosjekom od 10 šuteva za tri poena. “Igramo brzo kako bi imali više posjeda lopte”, jasan je Dončić.
Mavericksi imaju jednu od najboljih obrana lige, ali obrana je sekundarni pojam u okruženju u kojem su novi klinci, po uzoru na Curryja, pod normlanim svrstali praktički neograničen broj šuteva iz vana. DeAndre Jordan je Dončiću dao uputu da ne juri skok u napadu. Važnije se vratiti u obranu nego pokušati izboriti novi napad.
Osim toga, NBA je skratila vrijeme koje momčadi dobiju nakon skoka u napadu i to s 24 sekunde na 14 sekundi.
New Orleans Pelicansi su već prošle godine pod Alvinom Gentryjem njegovali stil momčadi s najjačim tempom u ligi. Trenutno su četvrti iza Lakersa, Hawksa i Kingsa sa 107 napada po utakmici. Prije deset godina to bi im bilo i više nego dovoljno za najveći broj napada u ligi. 2008/09. ni jedna momčad nije prelazila prosjek od 100 napada po utakmici.
Kulminacija novih pravila koja idu u korist napadačkoj igri, ali i tehnički potkovaniji igrači, rezultirali su možda i najzabavnijim stilom igre u novijoj NBA povijesti.
Stephen Curry je protiv Walla i Knicksa ponovno napravio show s 51 poenom u tri četvrtine. NBA je predstava. Priča. Cirkuski trik. Neopisivo zabavna, rastrčana, poletna, razigrana i neopterećena. Revolucija koju je Curry načeo unatrag par godina – došla je do svog vrhunca.
U nešto više od tjedan dana čak pet puta su momčadi prešle 140 poena. Cijelu prošlu sezonu to se dogodilo tek 13 puta.
Pelicansi su već nakon četiri dana utrpali 149 poena, dok su Rocketsi bili prošlosezonski rekorderi sa 148. Momčadi u prosjeku zabijaju sedam poena više nego prošlu sezonu.
Dakako, ove brojke će se donekle vratiti u regularnije okvire, ali trendovi i pokazatelji su jasni. NBA je eksplodirala napadački. Svake godine sve se manje šutira sa srednje distance (16% u odnosu na 19% prošle sezone) i ti se šutevi zamjenjuju tricama čija učinkovitost nastavlja rasti.
Trenerima odgovara novi stil igre. Milwaukee Bucksi su pod novim trenerom Mikeom Budenholzerom u potpunosti redizajnirali napad. Sad šutiraju 40 trica po čemu su treći u ligi i odustali su od šuteva sa srednje distance koji su im bili neučinkoviti. Dojam je da Giannis Antetokounmpo ima više prostora nego ikad i drži visok prosjek od 28.5 poena po utakmici.
Pogledajte na što liči mapa sa šutevima Bucksa ove sezone. Gotovo da nema šuta koji nije trica ili unutar reketa. Napadačka efikasnost im je na 114 poena (šesti u ligi).
Zanimljivo će biti pratiti New Orleans Pelicanse i Anthonyja Davisa koji će biti u uskom krugu kandidata za MVP-a lige. Pelicansi su trenutno najefikasniji napad lige i to s dva visoka u startnoj petorci s Davisom i Nikolom Mirotićem koji predvodi momčad po broju šutiranih trica po utakmici (7.7). Osim toga, Pelicansi šutiraju tek 26 trica po dvoboju, ali njihova tranzicija i brzi napadi i dalje su iznimno efikasni. Gentry je još u pripremama najavio kako želi da Pelicansi igraju još brže nego prošle sezone.
Prinove Julius Randle (18 poena) i play Elfrid Payton (13.7 poena, 7.7 asistencija) su se odlično uklopile.
“Dinamika igre se u potpunosti promijenila. Pravila te tjeraju da igraš iznimno brzo. Tempo je sve jači. Šutira se jako puno trica”, opisuje DeRozan, kralj mid-rangea, koji od ove sezone igra pod Popovichem u Spursima koji igraju najsporije u ligi i među momčadima su koje šutiraju najmanje trica.
Draymond Green će reći kako obrane više nisu u fokusu NBA lige. Šutira se brže i šutira se s većih distanci. Po mogućnosti oboje. Prije postavljanja obrane. Sloboda kretanja igrača nešto je o čemu se jako mnogo govori tijekom početne faze ove NBA sezone. Igrači su slobodniji u svojim kretanjima po terenu i imaju više slobode prilikom odabira šuta. Posljedica je to, dakako, činjenice da igrači imaju i puno raznovrsniji dijapazon šuteva.
U kolikoj mjeri će se ovaj trend u NBA ligi nastaviti i hoće li liga zadržati rekordnu razinu napadačke učinkovitosti i tempa igre jasnije će se profilirati tijekom idućih par mjeseci.
U svakom slučaju, NBA je show program. Poput kratkih žestica. Klizi brzo i diže atmosferu.
Mamurluk bi, doduše, mogao biti zajeban. Ali, do tad: Čin-čin. Živio nam novi NBA.
Komentiraj