Narodna pjesma “Up She Rises” (What Shall We Do With The Drunken Sailor) čije podrijetlo i vrijeme nastajanja nije u potpunosti poznato, ali koja je postala nezaobilazni hit tijekom 20. stoljeća na feštama i druženjima, a u svoj repertoar unio ju je i bend The Irish Rovers, pronašla je svoj put do NFL lige.
Razlog tomu je nezaobilazno ime u almanasima footballa. Sam Spence.
I danas kruži izjava prvog čovjeka NFL Filmsa, pokojnog Stevea Sabola, koji je još 1985. rekao “Dva sporta se ravnaju prema glazbi. Jedan su borbe s bikovima s njihovom tradicionalnom glazbom. Drugi je NFL football. Glazba je za ovaj sport jednako važna koliko i zvuk stezanja kože ili zvuk sučeve zviždaljke”.
Sam Spence je rođen i odrastao u San Franiciscu gdje je od malih nogu skladao i proučavao glazbu te se nastavio njome baviti radeći u Europi snimajući, između ostalog, i glazbu za njemačku televiziju. Za NFL je krenuo raditi 1966. i to na preporuku svog prijatelja Mahlona Merricka koji je do tada bi zadužen za kreiranje glazbene podloge sporta čija je popularnost u SAD-u stalno rasla. Merrick je preporučio Spencea koji je imao iskustva sa skladanjem marševa.
“Trebala mi je glazba koja će dočarati strast ovog sporta, ali ujedno biti i suvremena. Sam bi uzeo zarazne melodije, poput engleskih pjesama uz koje se opijalo, irskih balada ili izraelskih vjenčanih skladbi – i prilagodio bi ih”, prepričava Sabol.
Sam Spence je tako stvorio dramatičnu, glasnu, orkestralnu glazbu prepunu francuskih rogova, bas bubnjeva, trubi i violina koje su svojim dominantnim nastupom zaokupile pažnju gledatelja i u velikoj mjeri utjecale na sveukupni imidž i dojam koji su ostavljali NFL Films – produkcijska kuća NFL lige zadužena za kreiranje sažetaka, dokumentaraca, najava i reklama vezano uz utakmice američkog nogometa.
Jednostavno rečeno, Spenceova glazba postala je ključni alat u NFL-ovoj propagandi.
Spenceove glazbene teme postale su sinonim za NFL. Tako je, na primjer, melodija za “Classic Battle” postala urezana u sjećanja navijača koji uz njene taktove znaju točno koje riječi je izgovarao glas legendardnog Johna Facende, pripovjedača sažetaka utakmica koji je u NFL univerzumu poznat i kao – “The Voice of God”.
Spence je skladanju glazbe za NFL Films pristupao kao da sklada glazbu za hollywoodski film pa je njihova napetost i teatralnost u potpunosti odudarala od puno suptilnijih glazbenih podloga za druga sportska događanja. “Round Up” je inspirirana američkim vestern filmovima i nametnula se kao jedna od najprepoznatljivijih skladbi koja ostavlja osjećaj galopirajuće konjice i koja se automatski povezuje s footballom.
Iznimno popularan glazbeni broj “Pony Soldier” je također obrada koju je Spence prilagodio za potrebe NFL-a i koja je postala gotovo sinonim za Dallas Cowboyse. “Magnificant Eleven” jest NFL verzija popularnog soundtracka skladatelja Elmer Bernsteina za film “Sedam Veličanstvenih”. Tu je i nezaobilazna “Forearm Shiver” koju možete čuti i u crtiću Spužva Bob Skockani.
Spenceove melodije i marševi nerijetko su ostavljali dojam odlaska u bitku što se odlično preklapalo s cjelokupnim dojmom NFL utakmice kao bespoštedne bitke za slavu i uspjeh.
NFL je htio imidž grandioznog spektakla, a Spenceove melodije su mu upravo to i omogućavale.
Nezaobilazna je i skladba “Autumn Wind” posvećena Oakland Raidersima preko koje John Facende recitira poemu koja je postala sinonim za ovu NFL organizaciju, njihov poziv u boj i jedna od najmoćnijih posveta jednom sportskom kolektivu u SAD-u.
“The Autumn Wind is a Raider,
Pillaging just for fun.
He’ll knock you ’round and upside down,
And laugh when he’s conquered and won.”— “The Automn Wind“
Nije Sam Spence jedini skladatelj koji je žestokim, dominantnim skladbama ostavio dubok pečat na povijest i identitet NFL lige. U prvoj polovici 1990-ih je televizijska kuća FOX željela snažan glazbeni broj koji bi privukao pozornost publike.
Kreativni direktor FOX-a, George Greenberg, rekao je skladatelju Scottu Schreeru da je čuo kako je glazba u novoj filmu o Batmanu dobra i dodao: “Trebalo bi zvučati nešto kao Batman na steroidima”.
Schreer je morao Greenbergu dostaviti rješenje u roku od dva dana koje bi ovaj onda mogao pokazati izvršnim direktorima FOX-a. Schreer je kasnije prepričao kako je tražio određeni mračni ton u glazbi koja bi bila podloga za FOX-ovu emisiju o NFL-u.
“Ako slušaš velike skladatelje poput Hansa Zimmera ili gledaš filmove kao što je Gladiator ili filmove Tonyja Curtisa i Kirka Douglasa gdje ljudi odlaze u borbu, likovi u njima se praktički izlažu smrti. Smrt je mračna, a football je opasan sport. Naša skladba je uspjela jer ima ratničku, borbenu atmosferu”, izjavio je Schreer koji je za potrebe demo snimke u studio doveo orkestar od 48 ljudi. Poslao je tri različite skladbe Greenbergu i konačan proizvod je u biti kombinacije dviju od tih skladbi.
Schreerova podloga za NFL on FOX postala je legendarna skladba koja vas i danas u trenu vodi na teren NFL-a ili u studio FOX-a.
Veliki uspjeh postigla je i “Heavy Action” skladba engleskog kompozitora Johnnyja Pearsonsa, iako je ta glazbena podloga skladana za potrebe BBC-a i njihove emisije Top of The Pops. ABC je kupio prava na reprodukciju te pjesme koja je postala sastavni dio ESPN-ovog Monday Night Football televizijskog spektakla.
Sam Spence, idejni začetnik ove vrste glazbe za potrebe footballa radio je za NFL Films do 1990. a preminuo je u 2016. u 88. godini života. Njegove dramatične i optimistične skladbe nepovratno su utjecale na razvoj sporta i način na koji se on percipira. Zahvaljujući kreativnom momentumu NFL Filmsa, glazba je na imidž footballa u SAD-u utjecala više nego ijedna druga glazba na ijedan drugi sport u svijetu.
Football je velikim dijelom zahvaljujući i odlično osmišljenoj propagandnoj mašineriji postao nedvojbeno najpopularniji i najvažniji sport u SAD-u, a srce i duša te propagande je upravo glazba koja je postala neizostavni dio ovog sporta.