John Landgraf je, ne tako davno, bio miljenik medija među čelnim ljudima američkih televizija.
Izvršnog direktora televizijskog kanala FX je još 2016. magazin GQ nazvao “tihim genijem unutar vašeg televizora”, a Vanity Fair se pitao “što je tako posebno kod Johna Landgrafa” zaključivši kako umjesto klasičnih entuzijastičnih i neodređenih izjava, Landgraf dolazi naoružan činjenicama i brojkama.
Televizijska kuća koja nam je donijela Sons of Anarchy, Louia, Terriers, Justified i ostale kritički hvaljene serije zbog kakvih joj je jedna televizijska kritičarka tepala da je poput “pametnog pokvarenjaka s iritantno dobrim ukusom“, danas – nakon završetka nagrađivane Americans – ima nešto kraći repertoar koji uključuje i ponajbolju seriju na televiziji trenutno (Atlanta) kao i Farga te antologijsku American Horror Story.
To nije dovoljno za držati korak s Amazonom i Netflixom koji ulažu enormna sredstva na produkciju i razvoj originalnog sadržaja.
Landgarf, poznat po popularizaciji termina peak tv koji kaže da se nalazimo na vrhuncu moći televizijskih serija, početkom godine već tradicionalno održava svoj govor o aktualnoj situaciji u svijetu televizijske industrije u sklopu kojeg analizira stanje na tržištu pa je ove godine iskoristio priliku osvrnuti se i na Netflix.
“Tko bi rekao. Brojke se doimaju jako velikima i promoviraju priču kako su serije na njihovoj platformi divovski hitovi koji se gledaju više nego broadcast i kabelska televizija”, izjavio je Landgarf opisavši Netflix kao top nakrcan novčanicama i uperen u konkurenciju.
“Ako zagrebete malo dublje, Netflix vam ne govori cijelu priču jer brojke koje izbacuju ne prate industrijske standarde za mjerenje gledanosti – one na koje ste vi navikli analizirati tijekom vaše karijere – a to je prvenstveno prosječna gledanost”.
Čitajte na Zadnjem Polju
Netflixova nemilosrdna kultura ne trpi mediokritet
Landgraf tvrdi kako je gledanost Netflixa impresivna, ali bitno manja od golemih brojki kojima se hvale u Netflixu kao što je, primjerice, gledanost filma Bird Box koja je u kratkom roku prešla brojku od čak 45 milijuna pregleda.
“Uistinu vjerujem kako bi pravila trebala biti jednaka za sve i služiti kao opće dobro”, naglasio je Landgraf navodeći kako Netflix ponosno ističe svaki uspješni projekt, a jednako vješto i skriva brojne neuspjehe koje može progutati zbog snažne kapitaliziranosti kompanije čija zaduženost počinje zabrinjavati investitore.
Unatoč tome, sve dok Netflix na domaćem i međunarodnom tržištu nastavlja bilježiti rast pretplatnika, investitori su, za sada, spremni trpjeti gomilajuće gubitke. Početkom godine su zaposlili Spencera Neumanna kao novog direktora financija koji bi se trebao hrvati s potrošnjom od tri milijardi godišnje i gotovo deset milijardi ukupno duga.
Podsjećamo, Netflix je nedavno pojasnio kako kao “pregled” računa situaciju kada jedan korisnik pregleda minimalno 70% od punog trajanja određene serije ili filma.
To je potpuno drugačiji način mjerenja gledanosti od klasičnih televizijskih kanala koje mjeri Nielsen i John Landgraf smatra kako bi standardi morali biti jednaki za sve jer na ovakav način Netflix gledanost koristi kao marketinški alat.
Zaštita pod kišobranom Walt Disneyja
FX je dio portfolija 21st Century Foxa kojeg je prošle godine kupio moćni Walt Disney i najavio dodatna ulaganja u FX, ali John Landgraf je trenutno u limbu razmišljajući o tome koliko će uistinu Disney otvoriti blagajnu za FX i kako će se u cijeloj toj priči uklapati streaming servis Hulu u kojem Disney drži vlasništvo od 60%.
Disney uskoro kreće sa svojom Disney+ platformom koja će uključivati neke od najpopularnijih serija i filmova i biti direktna konkurencija Netflixu.
Walt Disney ukupno troši nevjerojatnih 23 milijardi dolara godišnje na proizvodnju sadržaja koji uključuje filmove, serije, emisije i sport. FX se nada dobiti dio tog kolača i pojačati svoju prisutnost na tržištu.
“Za sada ne znamo puno i to je frustrirajuće”, izjavio je Landgraf za Variety i dodao: “Vjerujem da je tako bilo i HBO-u kada se zaključivao posao između AT&T-a i Time Warnera“. Potvrdio je kako smatra da FX ne bi smio biti dio Disneyja Plus.
Landgraf je iznio nevjerojatnu brojku od porastu broja igranih serija od čak 385% u odnosu na 2014. Veliki dio toga odnosi se upravo na Netflix i njegovu hiper-produkciju.
Brojni stručnjaci vjeruju kako je ovakav tempo neizdrživ i kako bi uskoro moglo doći do urušavanja balončića izazvanog nekritičkim investiranjem u televizijski sadržaj. U tom slučaju je Netflix puno izloženiji od FX-a koji je dobro zaštićen pod kišobranom Walt Disneyja.
Komentiraj