The Alchemist i hip hop su trebali jedno drugo.
“Našli su me kada sam bio izgubljen i lutao ulicama Queensa“, priča Alchemist o počecima suradnje s kultnim Mobb Deep dvojcem. “Primili su me, ispolirali mi stil. Sjedio sam i učio neko vrijeme. Jednostavno upijao. To je prvi korak.“
43-godišnji producent danas je američka i svjetska hip hop institucija. Samo u zadnjih godinu dana izbacio je zajednički projekt Alfredo s Freediejem Gibbsom koji je nominiran za GRAMMY-ja u kategoriji najboljeg rap albuma te je producirao LULU za Conway the Machinea, jednog od trenutno najpopularnijih MC-jeva u industriji.
Dakako da to nije ni približno sve što je u zadnje vrijeme radio producent rođen u Kaliforniji, ali bio bi to lavovski posao kada bismo krenuli nabrajati sve naslove iz diskografije producenta koji fanatično djeluje već gotovo 30 godina.
Krajem 90-ih je njegova produkcija ostavila pečat na hip hop kroz suradnju s Dilated Peoples te s Havocom i pokojnim Prodigyjem iz Mobb Deepa da bi već početkom 2000-ih postao household ime u podzemnoj i glavnostrujaškoj hip hop sceni, uključujući rad za Nasa i ulogu Eminemovog službenog DJ-a.
Njegove suradnje s Prodigyjem poput albuma Return of the Mac (2007.) ili Albert Einstein (2013.) revitalizirale su karijeru MC-ja iz New Yorka kroz kombinaciju tvrdih, gangsterskih stihova i Alchemistovih, sampleom i soulom obojenih, podloga na Return of the Mac te lo-fi, mračnih i zloslutnih matrica koje se odlično uklapaju s Prodigyjevim tematskim okvirom na Albertu Einsteinu.
Jednako dojmljiv je Alchemistov rad na 28-minutnom dijamantu od albuma Covert Coup u suradnji s Curren$yjem te projektu Rare Chandeliers kojeg je 2012. odradio s Action Bronsonom.
Iako je odrastao na Zapadnoj obali, Alchemist ne krije snažan utjecaj njujorškog zvuka i produkcije koja je dolazila s istočne obale SAD-a, primjerice DJ Premiera i Gang Starra zbog čega se u konačnici i preselio na Istok. Mentorstvo nad mladim Alchemistom preuzeo je DJ Muggs (Cypress Hill).
“Nakon faksa bih išao do Muggsovog stana i preslušavali bi ploče. Po cijele dane bi radili beatove”, prisjeća se Alchemist. “Uvijek je kod sebe imao trave, na tjednoj bazi bi mi davao tisuću dolara u gotovini od diskografske kuće.”
Poznat kao radoholičar koji živi u studiju, producent pravog imena Daniel Alan Maman, iza sebe ima bogat, vrlo respektabilan životopis koji uključuje i impresivan broj hip hop naslova i brojne kultne trake poput Nasove stvari Book of Rhymes, Mobb Deepovu Win or Lose kao i We gonna make it od Jadakissa ili No Mercy Pharoahe Moncha.
Hip hop je gotovo nemoguće zamisliti bez Alchemista u njemu.
Alchemist će naglasiti da je svjestan kako je posljednjih godina na scenu isplivala gomila mladih beatmakera koji mogu i znaju napraviti hit pa se on svjesno okrenuo izradi cijelih albuma i holističkoj suradnji s MC-ima kroz koju mogu osjetiti međusobnu energiju i pristupiti stvaranju glazbe na mirniji način u sklopu kojeg je eksperimentiranje dobrodošlo.
“Budem ljut na sebe kada krenem osjećati umor”, komentira pojašnjavajući svoj kreativni proces. Premda alkemičar po umjetničkom imenu, Alchemist o stvaranju glazbe ne priča u nerazumljivim jednadžbama ili nadahnutim, zakulisnim jezikom već poprilično direktno, činjenično gotovo zanatski. Njegov rad govori za njega.
“Njegove organizacijske vještine su ogromne. Mnogi velikani nisu tako organizirani. Njemu je sve dokumentirano, sve ploče su mu čiste. Ima listu, ima sistem rada. Kad dobije ideju ide do kraja”, objašnjava Evidence njegov dugogodišnji prijatelj i suradnik.
Alchemistove kroz svoje zvučne kulise koristi jednako dobro i bogatstvo zvuka i impresivno korištenje loopova, kao i negativan, prazan zvučni prostor. Svoj stil je mijenjao i nadograđivao te vrlo spretno prihvaćao inovacije koje su u zadnjih 20 godina dolazile suludom brzinom.
Na pitanje što ga je inspiriralo za hvaljeni album Alfredo, Freddie Gibbs je jasan: “Alchemist. On mi je jedan od omiljenih producenata svih vremena. Rad s njim je dječački san svakog repera. Ako uključimo Fetti to znači da sam s njim napravio već dva klasika. Mogu umrijeti sad i Kuća slavnih mi je osigurana.”
Album Alfredo tako otvara traka 1985 kroz koju se provlači sample, gitarski riff iz pjesme Omnibus Ruben Rade (pjesma je iz 1982.) i preko kojeg Gibbs repa “1985, Michael Jordan, bitch, I travel with a cocaine circus/Flow God level, like when HOV speak/ I make a song weep, I got the game hurt“.
Već sam cover albuma se poigrava s motivima iz filma Kum, a Gibbs i Alchemist tu atmosferu uspijevaju zadržati kroz cijeli 35-minutni projekt od deset traka koji bi im mogao donijeti nagradu GRAMMY.
Alchemistovi instrumentali ističu se i na traci Babies & Fools na kojoj gostuje Conway pa i na singlu Scottie Beam gdje se Gibbsu pridružuje Rick Ross.
“Ponosan sam na beatove s albuma, ali sam svjestan koliko dobar posao je [Gibbs] napravio”, opisuje suradnju Alchemist dodavši kako je projekt nastao u vrlom kratkom roku u Los Angelesu jer Gibbs radi i piše veoma brzo. “Freddie je zvijezda ovog projekta, na ovom albumu repa nevjerojatno. Svake godine je sve bolji”, reći će Alchemist koji skitove na albumu opisuje kao “ljepilo ili vlakić u Disneylandu koji te vodi do iduće vožnje.”
Brzo je i složen EP LULU s Conway the Machinom što ne čudi jer i Griselda kolektiv i Alchemist rade velikom brzinom i izbacuju puno materijala. “Prije svega sam fan hip hopa, ljubitelj riječi i MC-jeva. Osjećam specifičnosti kod teksture i boje glasa i kad to čujem znam što želim napraviti”, objašnjava Alchemist dodajući da i Conway i Westside Gunn uspijevaju raditi brzo, ali zadržati kvalitetu.
Nepotrebno je raspravljati je li Alfredo najbolji rad u karijeri Alchemista jer to je uvijek pitanje vremena i ukusa, ali ključno je da se piše i govori o njemu. I da se sluša glazba koju stvara i koja ima snažan utjecaj na hip hop u cijelom svijetu.
To što radimo underground muziku ne znači da želimo ostati underground, reći će Alchemist. “U konačnici smo jebeno uporni i radimo ono što želimo da svijet čuje. Vjerujemo da ono što radimo mora biti najveće i imamo to na umu dok radimo glazbu.”
Neovisno o tome hoće li Alchemist pokupiti nagradu GRAMMY za album godine, njegov status i naslijeđe o tome ne ovise. U ovom trenutku je GRAMMY-ima potrebniji Alchemist koji uživa veliko poštovanje u hip hop zajednici i kod publike dok nagrade sve teže uspijevaju ostati relevantne i ostaviti dojam da mogu utjecati na smjerove u određenoj kulturi.
*Članak je ažuriran kako bi se ispravio prethodno pogrešno napisan naziv grupe Dilated Peoples.
Komentiraj