Bujasov englesko-hrvatski rječnik će riječ maverick prevesti kao nežigosano mlado grlo, skitnicu, figurativno bi to bio nedisciplinirani (svojeglavi) pripadnik stranke; nekonformist, netko nekontroliran, izvan kontrole. Cambridgeov rječnik maverickom će nazvati nekog tko se ponaša neovisno i suprotno od očekivanog.
NBA organizacija Dallas Mavericksa u mnogočemu se pokazala neortodoksnom.
Zadnji put kad je vlasnik Mavericksa, Mark Cuban, trebao ugrabiti kapitalca na slobodnom tržištu i preoteti ga Los Angeles Clippersima – suigrači su centra DeAndrea Jordana zatvorili u kuću dok se nije predomislio i odlučio produžiti ugovor s Clippersima.
Cuban je tog ludog ljeta 2015. godine morao na vlastitoj aplikaciji za dopisivanje, Cyber Dust, navijačima objašnjavati zašto je izgubio igrača koji se nekoliko dana ranije verbalno obvezao potpisati za Maverickse. Cubanovo objašnjenje je uključivalo i to da je DeAndreu Jordanu kucao na vrata kuće i da mu je ovaj rekao da ne može sad pričati jer je – na spoju.
Ljeto 2021. je krenulo u još nadrealnijem smjeru, stoga ne čudi da je milijarder iz Teksasa pohitao u Sloveniju finalizirati produljenje ugovora s Lukom Dončićem vrijedno “supermaksimalnih” 207 milijuna dolara.
63-godišnji Mark Cuban ne samo da nije želio Dončića pustiti da se približi isteku ugovora iduće ljeto već je odmah po završetku Olimpijslih igara sa svojom novom svitom doletio u Sloveniju i osobno gledao kako se suši tinta na ugovoru njegovog najdragocjenijeg igrača i novog lica NBA 2K serijala.
Srećom po Maverickse, Dončić je otvorio vrata.
S Cubanom su doletjeli novi trener Jason Kidd, novi posebni savjetnik Dirk Nowitzki i novo, mondeno ime u NBA krugovima – generalni menadžer Nico Harrison.
“Hvala svima u Sloveniji na gostoprimstvu“, otvorio je pressicu Mark Cuban i dodao, “Uživao sam u vašoj hrani i vašim vinima i vašim vinima i vašim vinima”, poentirao je vlasnik momčadi iz Dallasa.
Njegov novi sportski direktor je bivši zaposlenik Nikea i nekoć desna ruka pokojnog Kobea Bryanta. Nico Harrison se u poslovnom svijetu NBA lige nametnuo kao iznimno kreativan, simpatičan i inteligentan lik koji bi, prije svega, trebao koristiti svoju široku mrežu poznanstava i dobru reputaciju ne bi li u Dallas privukao što više kvalitetnih igrača.
Nico Harrison naslijedit će velikog Donniea Nelsona koji je proveo 24 godine za sportskim kormilom Mavericksa. Nelson je napustio momčad u lipnju, nekoliko dana nakon što je u medije izašla priča o tome kako unutar organizacije postoje ozbiljne filozofske nesuglasice.
Unutar 24 sata od odlaska Nelsona, momčad je napustio i dugogodišnji trener Rick Carlisle.
Epilog je to potresa u Mavericksima nakon ranog ispadanja iz ovogodišnjeg playoffa i nakon što je američki The Athletic objavio članak o tome kako je Mark Cuban pod velikim utjecajem analitičara nove generacije – Haralabosa Voulgarisa.
Svojevrsni Grigorij Rasputin NBA lige imenovan je direktorom kvantitativne analize nakon što se u sportskim krugovima nametnuo kao pokeraš, stručnjak za klađenje te se istaknuo upravo neortodoksnim pristupom sportskoj analizi putem machine learninga.
Haralabos Voulgaris bio je Cubanov pokušaj hvatanja u koštac sa sve jačom strujom Moreyball analitičara okupljenih oko aktualnog GM-aa Sixersa, Daryla Moreyja i MIT Sloan konferencije. Košarkaški je to pandan nogometnim “laptop trenerima”.
Mark Cuban je najprije pristojno i elokventno opovrgnuo tekst novinara Sama Amicka i Tim Cata, ali rastanci s dugogodišnjim suradnicima Nelsonom i Carlisleom nisu baš najbolje odjeknuli u javnosti niti bili usklađeni s Cubanovom “sve je to najobičnije sranje” porukom.
Krajem srpnja Nico Harrison nije javno želio raspravljati o budućnosti Voulgarisa, ali bit će vrlo zanimljivo pratiti dinamiku Harrison – Voulgaris ukoliko potonji ostane u Dallasu.
Harrison će biti istaknut kao odličan primjer vertikalne mobilnosti unutar ove industrije, odnosno dokaz da je u profesionalnom sportu u SAD-u moguće uspjeti i bez snažnog zaleđa. Harrison je od trgovačkog putnika stigao do pozicije prvog čovjeka struke jedne NBA momčadi.
Priključivanje Nowitzkog i zapošljavanje Harrisona su, u najmanju ruku, dobri PR potezi u vrijeme kada je trebalo ugasiti par otvorenih požara i dokazati da Cuban ima konce u rukama i sve daske na broju.
Još u travnju Mavericksi su morali dati otkaz visokopozicioniranom direktoru Tonyju Ronzoneu što je direktna posljedica seksualnog skandala koji je prošle godine isplivao u javnost nakon što je Sports Illustrated objavio priču o neprimjerenom ponašanju određenih djelatnika Dallas Mavericksa.
Tada su Mavericksi izvještavanje tog časopisa prozvali “senzacionalističkim”, “jednostranim” i “nepotpunim”.
2018. godine slična optužba također je morala biti okončana otkazom timskom fotografu.
Iako prva unutarnja istraga Mavericksa nije rezultirala otkazom, do razlaza je došlo ponovno nakon objave medija. Mavericksi imaju uistinu neortodoksan način obavljanja istraga i bezuvjetnog poricanja medijskih navoda da bi ih zatim praktički potvrdili potezima koje povuku pod pritiskom javnosti.
Pritisak javnosti, one sportske, sada će biti na Mavericksima da talentiranom Dončiću priskrbe struku i suigrače s kojima može biti kompetitivan i u samom vrhu NBA lige.
Dolazak Jasona Kidda kao novog trenera nije jednoglasno prihvaćen od strane NBA zajednice koja još pamti Kiddov razlaz s aktualnim NBA prvacima Milwaukee Bucksima. Tada se Kiddu zamjeralo rigidno držanje, slaba komunikacija s javnostima, nefleksibilna obrana i loš odnos s igračima.
Harrisona i Kidda čeka puno posla oko određivanja uloge za Kristapsa Porzingisa koji ih košta 30 milijuna godišnje kao i pojačavanje momčadi oko Luke Dončića. Zadržali su Tim Hardaway Jr. nakon odlične sezone s ugovorom na četiri godine vrijedne oko 72 milijuna dolara.
Luka Dončić odlučio je dati povjerenje Mavericksima i pristati na najpovoljniji ugovor kakav mu nije mogla ponuditi niti jedna druga ekipa. Sada će morati neko vrijeme koegzistirati s organizacijom koju Cuban nikada nije vodio ortodoksno niti po svim pravilima struke, ali i koja osim Nowitzkovog osvajanja NBA naslova 2011. nema značajnije rezultatske uspjehe, ima buntovnog i ambicizonog vlasnika te rastresenu upravljačku strukturu koja će morati pripitomiti divlje Maverickse.
Komentiraj