Russell Wesbrook je u pobjedi njegovih OKC Thundera nad Toronto Raptorsima zabilježio novi “trostruko-dvostruki” učinak ovaj put s 26 poena, 12 asistencija i 11 skokova, zaronio je tako u povijesne dubine i natjerao nas da se, barem rasprave radi, upitamo…
Je li Russell Westbrook bolji košarkaš od Kevina Duranta?
Sa čak sedmim triple-douple učinkom u mjesecu ožujku, Westbrook je izjednačio rekord Michaela Jordana za najviše zabilježenih triple-double učinaka u jednom mjesecu. Jordan je u travnju 1989 zabilježio isto sedam.
Westbrook sada ima 16 “trostruko-dvostrukih” u sezoni što je samo jedno manje od Magic Johnsona koji je u sezoni ’88-’89 skupio 17.
Magic Johnson je te sezone šutirao iz igre 50%, od čega tricu 31.4%, zabijao je 22.5 poena uz 12.8 asistencija i 7.9 skokova.
U ovom trenutku, Westbrook šutra 46% iz igre, 30% za tri poena, u prosjeku zabija 23,7 koševa po utakmici uz 10.4 asistencije i 7.7 skokova.
“Triple double je nešto što nikada ne uzimam zdravo za gotovo, ali pobjede su ono što volim, neovisno o samim brojkama. Volim pobjeđivati i volim kada se moji suigrači dobro osjećaju u svojoj koži, kada su zadovoljni svojom igrom i kada im ja mogu pomoći da se tako osjećaju”
— Russell Westbrook nakon pobjede nad Raptorsima
Pišemo to iz razloga što se uz Westbrookove brojke stavlja puno zvjezdica. Westbrook je konstantno popraćen s “fusnota” komentarima navodeći kako “troši puno lopti”, “zaustavlja protok lopte u napadu”, “užasno loše šutira”, “nije tradicionalan razigravač” i kako može uspjeti isključivo kao Robin Durantovom Batmanu. Navedene kritike nisu niti bez valjanih argumenata niti bez povoda, ali 27-godišnji Westbrook nipošto nije 23-godišnji, nezreli košarkaš i određena stajališta i predrasude koje se vežu uz njegovu igru ipak treba revidirati četiri godine nakon sezone u kojoj je s Thunderom igrao u Finalu.
Westbrook je, prvenstveno, danas neusporedivo bolji razigravač nego, primjerice, u sezoni 2011-2012 pa Steven Adams danas s njim na parketu može izgledati kao jedan od boljih centara u ligi u kojoj su tradicionalni centri rijetki poput obrane 76ersa. Westbrook će po prvi puta u karijeri imati dvoznamenkast broj asistencija što je tek brojčani pokazatelj napretka koji je puno zamjetniji analizom igre razigravača s Long Beacha.
Izuzmemo li sezonu ’13-’14 koju je skratila ozljeda koljena, ovo će mu biti sezona s najmanje šutiranih lopti od referentne ’11-’12 kada je po utakmici šutirao 19,2 lopte u prosjeku dok je to ove sezone 18,2. Durant šutira jednu više po utakmici što je svakako prirodnije stanje i ono koje gotovo jednako odgovara sezoni od prije pet godina kada su poraženi od Wadeovog Miami Heata.
Westbrook je u konkurenciji s drugim suigračima treći po broju šuteva po utakmici (iza Curryja s 20 šuteva i Lillarda s 19.8) te šesti među jedinicama po pitanju postotka šuta (nevjerojatno je da Curry i tu predvodi s 50,6% šuta, nakon kojeg ide Parker s 50,2% iako je Curry šutnuo više od duplo šuteva od Francuza pa i trećeplasiranog Collisona).
OKC Thunder ove sezone ima prosjek od 23 asistencije po utakmici što je najviše otkada se se preselili iz Seattlea.
Primjer je to sazrijevanja Russella Westbrooka koji igra najbolju sezonu u karijeri. Ne samo da dominira energijom, atleticizmom i bolesnim natjecateljskim duhom zbog čega je zasjenio mnogo suptilnijeg Duranta, već mu iskustvo pomaže da igra puno bliže svojoj poziciji u onom tradicionalnom smislu, razigrava suigrače i predvodi ih u aktulanom niz od osam pobjeda.
Westbrookova hipoteka su još uvijek donošenje nerezonskih odluka te iznimno loš šut za tri poena u trenutku kada je taj šut “zlatna koka” NBA lige.
Ipak, Westbrooku nije prvi put da uđe u ovakvu “zonu” u kakvoj je sada. Od Magica Johnsona nismo vidjeli igrača koji s ovakom lakoćom može bilježiti triple-double učinke. Teško je nekada razlučiti forsira li i “baždira” Westbrook svoje brojke, ali to je pitanje bezobrazno nebitno kada istovremeno rezoniramo kako njegov trenutni način igre a) rezultira pobjedama i b) čini njegove suigrače boljima što prije nije bio slučaj. Postaje jasno da Westbrookov uspjeh nije slučajnost, već kontinuirani obrazac ponašanja.
Uostalom, ako već raspravljamo o Westbrooku i njegovih 16 triple-double učinaka ove sezone nakon prošlogodišnjih 11, puno je interesantnije raspraviti o tome je li on bolji košarkaš od Duranta.
Spoiler Alert: Nije!?
Možda trenutno jest, ako pod “trenutno” mislimo da upravo sada ili u zadnje vrijeme ili u zadnje dvije sezone, ali upitamo li se biste li, u slučaju osnivanja NBA momčadi, roster radije otvorili s Durantom ili Westbrookom — velika većina će reći s Durantom.
Ključno je pitanje ovdje je li osoba bolji košarkaš ako može odigrati s više “štosa”, šutirati s više pozicija ili odraditi više segmenata igre. Može li, primjerice, u bilo kojem trenutku dominantni NBA centar biti i najbolji košarkaš s obzirom da je iznimno limitiran u općem kontekstu? Mnogi će reći ne, ali ukoliko on svoj dio posla obavlja bolje nego bilo koji drugi igrač bilo koju drugu poziciju — znači li da ipak on jest najbolji. Odnosno, je li najvredniji igrač ujedno i najbolji u kontekstu profesionalnog sporta.
Srećom, nemamo situaciju da moramo uspoređivati dva igrača toliko različite tjelesne konstitucije i lepeze vještina, s obzirom da su Durant i Westbrook (koliko-toliko) usporedivi, ali možemo se pitati bi li Durant s pozicije niskog krila i 206 cm trebao biti osjetnije bolji skakač od Westbrooka s pozcije razigravača i s 1.91 cm? U karijeri Durant ima prosjek od 7,1 skoka po utakmici, dok Westbrook ima 5,6 što bi mu bio iznimno velik plus u usporednim testovima ako bi uzimali u obzir kontekst visine.
Ipak, Durant je i sam nemjerljivo napredovao u smislu košarkaškog sazrijevanja i šuterski je neusporedivo dominantiji u odnosu na Westbrooka. On je i sam pod stigmom “karijere bez naslova” koja mu postaje ozbiljni teret i povlači pitanje koje se ne može kvantificirati, a to je — ima li Durant ima ono “nešto” potrebno za pobjeđivati na najvišem nivou.
Unatrag nekoliko godina postavljalo se pitanje efikasnosti LeBrona Jamesa u ključnim trenucima utakmica. Taj clutch factor mjerio se analizirajući Jamesov učinak u četvrtim četvrtinama i u zadnje dvije minute neizvjesnih dvoboja, ali ozbiljnije analize prestale su istog trenutka kada je osvojio naslov. Kada je košarka u pitanju, vanserijski i generacijski talent ima mogućnost da gotovo sam bude zaslužan za uspjeh kompletne momčadi. Iz više razloga Durant to nije bio u mogućnosti ostvariti do sada u svojoj karijeri zbog čega su brojke stavljene u drugi plan, a rasprava se prebacila na njegov ne/učinak u smislu osvajanja naslova.
Unatoč tome, moramo ostati svjesni činjenice da Durant trenutno ima prosjek od 28 koševa ove sezone (najbolje u karijeri), 8,3 skoka (najbolje u karijeri) i pet asistencija (1,3 iznad prosjeka karijere).
Važnije pitanje od ovog našeg je svakako zašto Thunder s dva od pet najboljih igrača u ligi zadnjih nekoliko godina, ne uspijeva postići bolji rezultat.
Player Efficiency Rating koji je možda i najobuhvatnija brojka u smislu analize učinka igrača, pokazuje da čak i ove sezone kada je Westbrook na vrhuncu, PER Duranta iznosi 28,18 dok je Westbrook na 28,05. Njih dvojica su drugi i treći u ligi, iza Stephena Curryja (31,93).
Durant zbog iznimne efikasnosti šuta i lakoće zabijanja, uz solidan skok i pregled igre, možda ipak još uvijek drži prednost nad Westbrookom. Tu je i taj nemjerljivi faktor kojeg je teško argumentirati, ali koji Duranta u očima prosječnog igrača, navijača i analitičara ipak vidi kao kvalitetnijeg suigrača i boljeg vođu. Odnosno:
Uzevši u obzir da bi kroz dvije godine obojica mogla napustiti Oklahoma City, test karaktera (varljiv i neznastven pristup) ukazuje da bi organizacija bila u boljoj poziciji s profesionalnim košarkašem Kevinom Durantom nego s profesionalnim košarkašem Russellom Westbrookom.
Ipak, stavimo li ih jedan na jedan, koji bi prije stigao do četiri pobjede? Ali, bi li to tada uopće bila košarka u smislu i kontekstu u kojoj raspravljamo analizirajući ih u sklopu NBA lige…
Komentiraj